Вторник, Мая 26, 2020

Праект «Фарміраванне арфаграфічнай зоркасці вучняў 1-4 класаў праз выкарыстанне прыёмаў развіцця фанематычнага слыху»

У Дзяржаўнай установе адукацыі “Соснаўская сярэдняя школа №1 Любанскага раёна” рэалізуецца педагагічны праект на абласным узроўні «Фарміраванне арфаграфічнай зоркасці вучняў 1-4 класаў праз выкарыстанне прыёмаў развіцця фанематычнага слыху».

Тэрмін рэалізацыі: 2016-2019 гг.

Кіраўнік праекта: Варвашэвіч  Людміла Аляксееўна, настаўнік пачатковых класаў

Мэта праекта: стварэнне спрыяльных умоў для фарміравання  арфаграфічнай зоркасці праз развіццё фанематычнага слыху малодшых школьнікаў, распрацоўка і ўкараненне ў педагагічную практыку прыёмаў развіцця фанематычнага слыху для эфектыўнага фарміравання арфаграфічнай зоркасці малодшых школьнікаў

Задачы праекта:

1. Вывучыць метадычную літаратуру па гукавым аналізе слова як сродку развіцця фанематычнага слыху на ўроках навучання грамаце і беларускай мовы.

2. Вылучыць,прааналізаваць і апісаць  прыёмы развіцця фанематычнага слыху у малодшых школьнікаў, якія выкарыстоўваюцца на ўроках беларускай мовы на І ступені навучання, раскрыць іх патэнцыяльную эфектыўнасць для фарміравання арфаграфічнай зоркасці.
3.На аснове вылучаных прыёмаў распрацаваць і сістэматызаваць комплекс заданняў і практыкаванняў, дыдактычных гульняў, скіраваных на развіццё фанематычнага слыху.

4. Вызначыць эфектыўнасць прымянення прыёмаў развіцця фанематычнага слыху для фарміравання арфаграфічнай зоркасці малодшых школьнікаў.